Rozhovory
0

Vrcholové sportovce léčí párátkem

Martin Schmiedl je odborník na chronické bolesti. Léčí nespočet našich předních bojovníků, kteří jsou nejprve v šoku, když na ně nastoupí s párátkem a kartičkou. Jenže ejhle, tahle metoda opravdu funguje a Martin s ní napravuje akutní i chronické bolesti. Velkým spouštěčem různých dysbalancí v těle je například i malá jizva či tetování. Jakékoliv poškození rozhodí […]

Martin Schmiedl je odborník na chronické bolesti. Léčí nespočet našich předních bojovníků, kteří jsou nejprve v šoku, když na ně nastoupí s párátkem a kartičkou. Jenže ejhle, tahle metoda opravdu funguje a Martin s ní napravuje akutní i chronické bolesti. Velkým spouštěčem různých dysbalancí v těle je například i malá jizva či tetování. Jakékoliv poškození rozhodí tělo z jeho rovnováhy a už se na to dále nabalují problémy. S většinou z nich si však Martin bez problémů poradí.

 

Martin Schmiedl @martin_schmiedl – Odborník na chronické bolesti působící v Praze spolu s Jiřím Procházkou

Jak ses dostal k fyzioterapii?

Tak nejprve bych chtěl objasnit, že nejsem fyzioterapeut, ale s touto oblastí mám zkušenosti jako bývalý osobní trenér. Místo fyzioterapie bych to nazýval terapií. S lidským tělem jsem se začal více seznamovat poté, co jsem se u klientů potýkal s bolestmi, na které jsem jako trenér nedokázal najít účinné řešení. Začal jsem se tedy více zajímat o tuto problematiku a postupně se v ní stále více vzdělával. Mám za sebou téměř 80 kurzů a webinářů v této oblasti a stále se vzdělávám, protože mám zájem být co nejvíce kvalifikovaný a poskytnout co nejlepší péči.

Terapií je velká řada a každý používá něco jiného. Jakou cestou jdeš ty?

Určitě, rád bych se podělil o svou zkušenost s terapií. Po několikaleté práci jako osobní trenér jsem začal pozorovat, že některé bolesti a problémy s pohybovým aparátem nešly vyřešit běžnými metodami fyzioterapie ani silovým tréninkem. Proto jsem se začal hlouběji zajímat o problematiku bolesti a postupně jsem se začal učit o aplikované kineziologii a práci s receptory v těle. Tato metoda je velmi efektivní a dala mi možnost pomoci lidem s problémy, na které klasická fyzioterapie neměla odpověď.

Můžeš nám popsat, v čem je tato metoda unikátní?

Díky práci s receptory je minimální zásah do těla, ale s mnohem větším efektem, než mají jiné metody. Každý den se nestačím divit, jak moc velký efekt to má. Testování se provádí pomocí jiného svalu, kterému se říká indikátor. Ten mi dává odpovědi na vnější podněty, které dělám např. na jizvu nebo jinou strukturu a tím mi umožňuje zjistit příčinu problému.

Zaujalo mě, co vše v těle může ovlivnit běžná jizva. Jak je možné, že například jizva na břiše ovlivní fungování jiných svalů například na noze?

Lidské tělo je velmi komplexní a všechny jeho části jsou propojeny. Pokud například máte jizvu na břiše, může to ovlivnit fungování jiných svalů, jako například na noze. To je způsobeno tím, že v těle máme mnoho receptorů, které vnímají vnější podněty. Pokud jsou tyto receptory dysfunkční, mozek špatně vyhodnotí podněty a může špatně zapojit svaly. Tím se mohou vytvořit kompenzace, které vedou ke zvýšenému namáhání jiných částí těla, a nakonec ke vzniku bolesti. Avšak tuto dysfunkci lze spravit a tělo tak může fungovat efektivněji.

Co vše se dá pomocí terapie napravit?

Pomocí terapie se dají řešit akutní a chronické bolesti. U akutních bolestí, jako je třeba natržený sval, je naším největším pomocníkem tělo samo. My mu jen můžeme dát vhodné podmínky pro co nejrychlejší regeneraci. U chronických bolestí je to už o zkušenostech. Znám jen dvě metody, které dokáží řešit příčinu problému a z toho jedna není úplně dokonalá. V dnešní době se říká, že příčina problému nejde najít (podle studií). Já však říkám, že jde, ale člověk už musí mít hodně praxe a mít za sebou tisíce klientů, aby to do sebe zapadlo.

Velkou část tvé klientely tvoří sportovci z bojového prostředí. S čím nejčastěji přicházejí?

Sportovci z bojového prostředí mají obvykle nejvíc dysfunkcí, neboť dysfunkce receptorů vychází z úrazů a těch měli bojovníci hodně. Nejčastěji to dělají různé tržné rány na hlavě nebo rukách či jizvy po operacích. Bojovníci přicházejí se vším možným. Někomu tuhnou ramena, někoho bolí lokty, záda, kolena. Je to pestré. Důležité je neaplikovat s každým člověkem stejný přístup, protože každý má příčinu jinde.

Je těžší léčit sportovce?

Jak kdy, obvykle je to práce lepší, neboť sportovci znají většinou své tělo lépe než nesportovci a je s nimi snazší testování. U zápasníků je však někdy problém, že chtějí v testu za každou cenu vyhrát, a to ztěžuje práci.

Co mají nejčastěji přetížené boxeři, co thaiboxeři a co MMA?

Nejčastěji mají všichni tyto zápasníci přetížená ramena, ale zase tam je i jistá individualita. Problém je, že žádná masáž, mobilizace, křupání, ale ani silový trénink to nevyřeší. To je také důvod, proč to nepoužívám v případě dysbalancí.

Jak by měla vypadat správná kompenzace?

Na to je těžké odpovědět. Před cca. 70 lety se zjistilo, že příčina problému nevychází nikdy ze svalu. Sval je vlastně jen takový služebník v hierarchii vyšších struktur, které je potřeba dát do pořádku a pak svaly fungují tak, jak mají. Když máte např. reflexně zkrácený sval a budete ho protahovat, tak se vždy stáhne zpátky, protože tím neřešíte příčinu. Obecně by měl člověk aplikovat silový trénink s kvalitním trenérem, který s ním bude pracovat na slabinách a zároveň pracovat na dysbalancích pomocí receptorů.

Jdou všechny problémy napravit? Nebo je něco s čím sis neporadil?

Přijde mi, že ke mně chodí nejvíce lidi, kterým nikdo nepomohl s jejich chronickými bolestmi a obvykle se to povede vyřešit. Je to nejspíš kvůli odlišnému přístupu, kdy klasická fyzioterapie nemá odpověď na chronické bolesti. Samozřejmě nedokážu vyřešit vše, ale úspěšnost si myslím, že mám velmi vysokou. Co se týče akutních bolestí, tak s tím si poradí téměř každý, protože si to tělo po čase vyřeší obvykle samo.

Jakým způsobem pomáhá fyzioterapie sportovcům zlepšit jejich výkon a snížit riziko zranění?

Fyzioterapie může být pro sportovce velmi důležitá. Pomáhá jim zlepšit pohybovou koordinaci, svalovou rovnováhu a mobilitu, což vede ke zlepšení výkonu. Také pomáhá snížit riziko zranění, například tím, že zlepšuje stability kloubů a koordinaci pohybů, což snižuje riziko přetížení a následných zranění. Tohle by asi měla být odpověď hodná článku do novin, ale ve skutečnosti je to otázka k zamyšlení. Když sportovec přijde a má dysbalance, tak se s ním často dělají masáže, fascie atd. Určitě to nějaký efekt mít bude, ale z praxe vím, že když budete masírovat dokola locked muscle (sval, který kompenzuje za slabý sval), tak se nic nestane a tím pádem se nesníží riziko zranění.

Jaké jsou nejčastější zdravotní problémy, s nimiž se sportovci potýkají, a jak je lze prevencí a léčbou předejít?

Jak se říká, prevence je nejlevnější léčba… Mají kvůli úrazům dysbalance, které jim pak způsobují tuhost svalů a následné prohlubující se kompenzační mechanismy můžou pomoci ke zranění. Prevencí a řešením dysbalancí se snižuje právě riziko zranění a zvyšuje se díky správnému fungování svalů výkonnost.

Jakým způsobem by měl sportovec využívat fyzioterapii v průběhu své kariéry, aby si udržel optimální fyzickou kondici a minimalizoval riziko zranění?

Ještě jednou bych rád zmínil, že nejsem fyzioterapeut, i když mě tak lidé často nazývají.

Sportovec by měl využívat fyzioterapii či manuální terapii pravidelně, nejen při akutních zraněních. Pravidelná fyzioterapie může pomoci předcházet zraněním tím, že posílí a stabilizuje kritické oblasti těla, které jsou často vystaveny opakovanému namáhání v průběhu tréninku a zápasů. Fyzioterapeut by měl pravidelně provádět screening sportovce, aby zjistil oblasti, které jsou nejvíce ohroženy zraněním, a navrhnul specifické cvičení a terapii pro posílení a stabilizaci těchto oblastí. Tento screening by měl být prováděn pravidelně, aby se pokroky a úspěšnost terapie daly monitorovat. Kromě toho by sportovec měl spolupracovat s terapeutem, osobním trenérem při návratu po zranění. Terapeut může pomoci sportovci vrátit se k původnímu výkonu pomocí specifických cvičení a terapie, které zlepší pružnost, sílu a stabilitu postižené oblasti.

Jaké jsou nejúčinnější metody fyzioterapie pro zotavení sportovce po zranění?

Dle mého je nejlepší kombinace silového tréninku (makro),  a práce s receptory (mikro). ČR má podle mne velmi kvalitních trenéru, které dělají skvěle svoji práci a pomáhají sportovcům v rámci makra lépe než já a proto k nim s klidným svědomím můžu někoho poslat. Za zmínění stojí kluci z TopAtlet(@topatlet.cz), Vladimír písařík(@p_i_s_a), Radek Rosa(@radek_rosa_strong) Lukáš Kolář(@lukasgetsstrong) nebo Dominik Kodras(@dom_kodry). Tato kombinace přináší největší efekt. Když k tomu přidáte např. práci s fasciemi podle Stecca, tak je to za mě nejlepší.

Spolupracuješ i s trenéry a dalšími odborníky na zlepšení výkonu a fyzické kondice sportovců?

Ano, mám kolem sebe mnoho trenérů a doktorů, kam se můžu obrátit, když potřebuji sportovce posunout někam dál.

Jaké jsou největší výzvy při práci s profesionálními sportovci a jaké máš zkušenosti s léčbou a prevencí zranění v této skupině pacientů?

Největší výzva je za mě ta, když člověk s menší praxí by měl odmítnout profi sportovce a poslat ho někam za zkušenějším člověkem, aby mu poskytl co nejlepší péči. Bohužel dnešní doba nahrává sociálním sítím a stačí už jen sdílet výsledky studií (práce někoho jiného) a nemusíte mít mnoho praxe, abyste se dostali někam do sportovního klubu bez patřičných zkušeností, kde někomu můžete spíš uškodit než pomoct.

Já osobně se specializuji na práci s receptory. Není to o tom, že bych neuměl jiné metody (silový trénink, fascie apod.), ale jiné metody umí dnes už téměř každý, a tak já udělám to, co tady v ČR nikdo nedělá a na ostatní věci ho pošlu jinam. Když však vidím profi sportovce po zranění, jak se s ním dýchá do břicha, tak mu ukážu, jak danou věc řeším já. Tou je postupná adaptace zraněné oblasti do původního nebo ještě lepšího stavu, než to bylo předtím.

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!