Před třemi měsíci se na pulty našich knihkupectví dostala nová kniha s názvem „Kondiční trénink pro bojové sporty“. Za jejím autorstvím stojí náš bojovník André Reinders a pedagog z katedry úpolových sportů na FTVS Radim Pavelka. Na 168 stranách publikace autoři popisují rozvoj obecné i specifické kondice při bojových sportech, především o posilování s hmotností vlastního těla, […]
Před třemi měsíci se na pulty našich knihkupectví dostala nová kniha s názvem „Kondiční trénink pro bojové sporty“. Za jejím autorstvím stojí náš bojovník André Reinders a pedagog z katedry úpolových sportů na FTVS Radim Pavelka. Na 168 stranách publikace autoři popisují rozvoj obecné i specifické kondice při bojových sportech, především o posilování s hmotností vlastního těla, s velkou a malou činkou i s TRX, Kettlebell, Gunex, Bosu, Aquahit apod.
Radime, jak dlouho jste s Andrém na knize pracovali?
Od první myšlenky do vydání knihy uběhl asi tak rok. S Andrém jsme se asi půl roku scházeli, abychom vybrali vhodné cviky (spíš redukovali jejich počet, jelikož jsme byli omezeni počtem stránek od nakladatelství). Nafocení také zabralo nějaký čas, potom zpracování a popsání cviků. Dva autoři, dva různé názory, tak celkem trvalo synchronizovat myšlenky.
Proč jste se vůbec rozhodli knihu napsat?
Důvod napsání této knihy je absence publikace podobného typu o rozvoji kondice v bojových sportech. Chtěli jsme ukázat, jak jsou některé komplexní cviky strašně moc podobné samotným cvikům v bojových sportech – ať už pohybovým vzorcem, nebo zapojeným svalovým řetězcem. Kvůli omezení počtu stránek knihy jsme se zaměřili ze všech kondičních faktorů pouze na rozvoj síly.
Pro koho je určena? Kdo by měl být cílový čtenář?
Kniha je určena primárně pro bojovníky, kteří by ale už dávno tohle měli znát. Ke cvičení s vlastní váhou těla jsme přidali balanční cvičební pomůcky, medicinbal, současné trendy jako je TRX nebo Kettlebell, a v neposlední řadě starou dobrou klasiku – velkou činku, která jak André tvrdí, nahradí veškerou posilovnu. Většinu cviků však může využít i běžná populace, nebo si v knize mohou brát inspiraci trenéři jiných sportů. Na FTVS UK učím v rámci Trenérské školy právě rozvoj kondice formou úpolů a poptávka po podobné publikaci přišla právě ze strany budoucích trenérů hokeje.
Ty sám se zabýváš nějakým úpolovým sportem?
Já sám dělám už dlouho karate shotokan, ale vzhledem k mé pozici vedoucího oddělení úpolových sportů na UK FTVS jsem k tomu musel přibrat i další úpolové sporty. Když jsem začínal, tréninky nebyly tolik propracované jako dnes. Nikoho nezajímaly svalové dysbalance, které právě mnohdy jednostranně zaměřeným tréninkem v bojových sportech mohou nastat.
Copyright 2014 Czechfighters.cz
Kontakt:
redakce@czechfighters.cz
tel.: 774422374
There are 0 comments
Leave a comment
Want to express your opinion?
Leave a reply!